Randevu Talebi için lütfen aşağıdaki alanları eksiksiz olarak doldurunuz
Detaylı Bilgi için "0212 215 53 43" numaralı telefonu arayabilirsiniz.
Online Randevu
Prof. Dr. Kürşat Bozkurt Blog
 • İğneli Varis Tedavisi - Skleroterapi Tedavi
  İğneli Varis Tedavisi - Skleroterapi Tedavi
  07.02.2018
  28
 • Bacakta Kılcal Damar Çatlaması
  Bacakta Kılcal Damar Çatlaması
  02.02.2018
  36
 • Varis Neden Oluşur?
  Varis Neden Oluşur?
  29.01.2018
  31
 • Varis Tedavisi
  Varis Tedavisi
  11.01.2018
  11
 • Varis Tedavisi Fiyatları 2018
  Varis Tedavisi Fiyatları 2018
  08.01.2018
  31
 • Varis Tedavisi Seçenekleri
  Varis Tedavisi Seçenekleri
  02.01.2018
  21

Uyandıran Bacak Ağrısına Dikkat

07.03.2015
Türkiye
Felç sonucu yatağa bağlı kalmak, uzun süre hareketsiz oturmak ve okyanus ötesi uçak yolculuğu yapmak bacaklardaki damar tıkanıklığı riskini artırıyor.

Bacak ağrısının, bacak toplardamarındaki kan pıhtılaşmasının öncü belirtisi olabileceği konusunda uyarı yapan uzmanlar, özellikle gece uykusundan uyandıran ağrıların önemsenmesi gerektiğini bildiriyorlar. Ülkemizde her yıl yaklaşık 50 bin kişinin ölümüne yol açan pıhtılaşma bozukluğu konusunda farkındalık olmadığını söyleyen Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Üyesi Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, "Derin Ven Trombozu olarak adlandırılan bu durum, akciğerlere pıhtı gitmesi sebebiyle, akciğerlerde ve diğer organlarda ölümle sonuçlanan hasara yol açar. Uzun uçak seyahatleri yapanlar, ameliyattan sonra hastanede uzun yatanlar, uzun süre oturmak zorunda kalan kişiler ve felçli hastalarda sık karşılaşılan derin ven trombozu, en önemli damar problemlerinden biridir" dedi.

Kangrene Yol Açabilir
Damar Tıkanıklığına DikkatBacaklarda bazen devam eden, bazen de arada bir aniden ortaya çıkan ağrıların, travmalar dışındaki en önemli sebebinin dolaşım bozuldukları olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bozkurt, "Bacak ağrısı, damar tıkanıklığının öncü belirtisi olabilir. Bacaklardaki damar hastalığına bağlı en yaygın şikayet, yürümekle, koşmakla, merdiven çıkmakla baldırlara, uyluk çevresindeki ve kalçadaki kaslara gelen ve genellikle kramp şeklinde olan ağrıdır. Yürümekle gelen ağrının en önemli özelliği yürüyüş durdurulduğunda ağnnın 3-5 dakika içinde kendiliğinden geçmesidir. Ağrı hemen her zaman her yürüyüşle aynı mesafede gelir. Ancak zamanla bu mesafe kısalabilir" dedi.

Zamanla bacak damarlarındaki kan akımının daha da azalması sonucunda ağrının artık istirahatte bile ortaya çıkmaya başlayabileceğine işaret eden Prof. Dr. Bozkurt, "Ağrı çoğu kez geceleri oluşur. Kişi gece uyurken bacağına ağrı gelmesi sonucunda uyanır, kalkıp dolaşınca ağrısı biraz geçer. Bir süre sonra ağrı kalıcı hale gelip, artık gündüzleri de devam etmeye başlar. Hastalar çoğu kez bacaklarını yatak kenarından aşağıya sarkıttıklarında daha rahat ederler. Daha ileri aşamalarda ise ayaklarda ve özellikle ayak parmaklarında ağrılı yaralar ve kangren gelişebilir" diye konuştu.

Bacağa Stent Konuyor
Bazı durumlarda bacak damarlarındaki tıkanıklığın hiçbir belirti vermeyebileceğini ifade eden Prof. Dr. Bozkurt, "Şikayet olmamasına rağmen bu hastalar, ani kalp krizi ve felç riski taşırlar. Örneğin, damar hastalarında kalp hastalığından ölme riski damar hastalığı olmayanlara göre 6 kat fazladır" dedi.

Bacak damar tıkanıklıklarının tedavisinde öncelikle risk faktörlerinin ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Demeği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Cengiz Köksal, "Sigara hemen bırakılmalı, kolesterol değerleri ilaçlarla normal seviyeye çekilmeli, diyabetlilerde kan şekeri ayarlanmalı, şişman hastalar kilo vermeli, düzenli egzersiz yapılmalıdır" dedi.

Bacak atardamarlarında darlıklar ya da kısa bölgedeki tıkanıkların, "Endovasküler yöntemle cerrahi" adı verilen damarın içinden yöneltilen balon veya stentlerle tedavi edilebileceğini söyleyen Doç. Dr. Köksal, daha uzun bölgeyi tutan ve stentlerle açılamayan tıkanıklıklarda ise by-pass uygulamasının yapılabileceğini hatırlattı.

Bacak Damarlarında Oluşan Pıhtının Akciğer Ve Kalbe Ulaşması Sebebiyle Yılda 50 Bin Kişi Ölüyor

Ailesinde Damar Tıkanıklığı Olanlar Riskte
Hareketsizlik, fazla kilo, kanın normalden daha fazla koyulaşmasına sebep olan hastalıklar, damar tıkanıklığı riskini artırmaktadır. Doğum kontrol hapı kullananlarda, gebelikte ve doğumdan sonraki 6 hafta boyunca risk daha yüksektir.
 • Paylaş
 • Varis Facebook
 • Varis Twitter
 • Varis Linkedin
 • Varis Google