Randevu Talebi için lütfen aşağıdaki alanları eksiksiz olarak doldurunuz
Detaylı Bilgi için "0212 215 53 43" numaralı telefonu arayabilirsiniz.
Online Randevu
Prof. Dr. Kürşat Bozkurt Blog
 • Varis Tedavisi
  Varis Tedavisi
  11.01.2018
  11
 • Varis Tedavisi Fiyatları 2018
  Varis Tedavisi Fiyatları 2018
  08.01.2018
  30
 • Varis Tedavisi Seçenekleri
  Varis Tedavisi Seçenekleri
  02.01.2018
  19
 • SGK Varis Tedavisini Karşılıyor Mu?
  SGK Varis Tedavisini Karşılıyor Mu?
  15.10.2017
  28
 • Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi
  Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi
  11.09.2017
  30
 • Endovenöz Lazer Ablasyon ile Varis Tedavisi Öncesi - Sonrası
  Endovenöz Lazer Ablasyon ile Varis Tedavisi Öncesi - Sonrası
  07.09.2017
  43

Damar Hastalıklarına Dikkat!

06.03.2015
Haberler.com
Derin Ven Trombozu ve en önemli komplikasyonu olan akciğerlere pıhtı gitmesi sebebiyle ABD'de her yıl 200.000 ölüm meydana geliyor.

DAMARDA PIHTILAŞMA ÖLÜME YOL AÇIYOR

Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği tarafından "Damar Hastalıkları ve Derin Ven Trombozu Farkındalık Ayı" kapsamında düzenlenen basın toplantısında, kalp krizi ve benzeri olaylar ile inmelerin toplum tarafından iyi bilinen kalp-damar hastalıkları olduğu, ancak toplardamar tıkanıklığı (Derin Ven Trombozu-DVT) konusunda Türkiye'de yeterli bilgi ve farkındalığın mevcut olmadığı vurgulandı.

Daha çok bacakta pıhtı nedeniyle oluşan ve ölüme kadar varan vahim sonuçlara yol açan derin ven trombozu ve diğer damar hastalıklarının önemsenmesi gerektiğini söyleyen Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Üyesi Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, "Uzun uçak seyahatleri, hastanede uzun yatış, uzun süre oturma ve felçli hastalarda sık karşılaşılan derin ven trombozun yıllık görülme sıklığı binde 15'tir. Damar hastalığına yaş ilerledikçe daha sık rastlanır, erkeklerde kadınlara göre biraz daha fazla görülmektedir" dedi.

TÜRKİYE'DE 3. ÖLÜM NEDENİ

Damar tıkanıklığının dünyada ve Türkiye'de 3 numaralı ölüm nedeni olduğunu aktaran Bozkurt, halkın "damar sertliği" olarak bildiği atardamar tıkanıklığı probleminin Türkiye'de çok yaygın olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin bütün illerini kapsayan bir araştırma yaptıklarını ifade eden Bozkurt, "Bu araştırmaya göre Türkiye'de 70 yaşın üzerindeki her 4 kişiden birinde, 55 yaşın üzerinde sigara içenlerin yüzde 20'sinde damar sertliği var" dedi.

ABD'nin, dünyada damar sertliği hastalığı yaşanan ülkelerin başında geldiğini dile getiren Bozkurt, Türkiye'nin bu ülkeden geri kalmadığını ve durumun ABD kadar kötü olduğunu söyledi.

Bozkurt, Türkiye'de atardamar hastalıklarının sayısının pek çok Avrupa ülkesinden fazla olduğuna işaret ederek, "Türk halkı damar hastalıklarında çok dikkat etmeli. Erişkin nüfusun binde birinde her yıl damar tıkanıklığı olduğu ortaya çıktı. Çocuklarda 100 binde bir, orta yaşlılarda binde bir, yaşlılarda 100'de bir oranında toplardamar tıkanıklığı ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.

"TÜRK HALKININ YÜZDE 10'UNDA DEĞİŞİK DÜZEYLERDE DAMAR SERTLİĞİ VAR"

Toplardamar tıkanıklığı nedeniyle iki önemli sorun oluştuğunu belirten Bozkurt, bunlardan birinin "damarın akciğere pıhtı atması", diğerinin ise "toplardamar tıkanıklığı nedeniyle kapakların bozulması" olduğunu söyledi.

Bozkurt, "Olay akciğere pıhtı atmaya başladığında yüksek oranda ölümler ortaya çıkıyor. Türkiye'de toplardamar tıkanıklıkları da çok yaygın. Türkiye'de erişkin nüfus 30 milyon civarında. Türkiye'de 8 milyon civarında damar hastası olduğunu öngörüyoruz. Yani Türk halkının yüzde 10'unda değişik düzeylerde damar sertliği var" diye konuştu.

Türkiye'de yılda 60 bin civarında kalp ameliyatı yapıldığını, bunun 3-4 katı stent operasyonu gerçekleştirildiğini anlatan Bozkurt, "Bu yüzden Türkiye'de en az 500 bin hastada her yıl bir damar tıkanıklığı problemi çıkıyor" ifadesini kullandı.

Damar hastalıkları nedeniyle Türkiye'de bir yılda hayatını kaybeden kişi sayısının öngörülemediğini dile getiren Bozkurt, şu anda Türkiye'de sağlık harcamalarının en önemli kısımlarından birini kalp-damar hastalıklarının oluşturduğunu bildirdi. Bozkurt, kalp-damar hastalıklarına karşı vatandaşları, sigara içilmemesi, hayvansal yağlardan uzak durulması, şekerin kontrol altına alınması ve hareketli olunması konusunda uyardı.

"TÜRKİYE'DE HER YIL 50 BİNE YAKIN KİŞİ PIHTILAŞMA YÜZÜNDEN ÖLÜYOR"

Toplantıda söz alan Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Cengiz Köksal da, ölümleri azaltmak için damar hastalıklarına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye'de sadece toplardamar hastalıklarında pıhtı birikmesi nedeniyle ölenlerin sayısının yılda 40-50 bin civarında olduğunu, fark edilmesi halinde hastalıktan kurtulunabileceğini söyledi.

Damar hastalıklarının atardamar hastalıkları ve toplardamar hastalıkları olarak ikiye ayrıldığını söyleyen Köksal, toplardamar hastalıklarında pıhtılaşmanın Avrupa'da 700 bin vakada görüldüğünü kaydederek, damarın akciğere pıhtı atarak kişinin ölümüne sebep olabildiğini aktardı.

Köksal, akciğere pıhtı atma nedeniyle Amerika'da yılda 200 bin, Türkiye'de 40-50 bin insanın hayatını kaybettiğini dile getirerek, bacaklarda toplardamarlarda pıhtı oluşumunun hem önceden saptanması ve fark edilmesi hem de risk grubundaki insanların ayırt edilmesi açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Atardamar hastalıklarından farklı olarak toplardamar hastalıklarının ani ölümlere neden olabildiğini belirten Köksal, şöyle devam etti:

"Eğer pıhtılaşmanın önüne geçebilirsek Türkiye'de 40-50 bin ölümün önüne geçmiş olacağız. Risk grubundaki hastaların kendini bilmesi ve basit önlemlerle bu işin önüne geçmesi çok önemli. 70 yaşın üzerinde insanlar, uzun süre seyahat eden, uzun süre ayakta hareketsiz çalışmak zorunda kalan genç grup, hamileler, sigara içenler, aşırı kilolular, kanser hastaları, sıvı tüketimi kısıtlananlar, sigara içenler, doğum kontrol veya hormon tedavisi gören bayanlar ve az su tüketen insanlar bu hastalık için risk altındalar. Risk grubundakiler aslında bu hastalığın önüne geçebilirler. Mesela bir plazada çalışan veya uzun süre uçak yolculuğu yapanlar mutlaka gün içinde hareketlenmeli, hareketlenemiyorsa otururken ayak kaslarını çalıştırması gerekiyor. Seyahat sırasında bol su tüketmeniz gerekiyor. Hamileyseniz evet siz derin ven trombozu, ani ölüm riski taşıyorsunuz. Mutlaka basınçlı varis çorabı giymeniz gerekiyor. Mesela bir şey oldu, hastanede iki gün yatacaksınız, ayaklarınızı kalp seviyesinin üzerinde tutmanız gerekiyor. Özellikle çalışanların, ayaklarının altına bir puf gibi destek alması gerekiyor."

 • Paylaş
 • Varis Facebook
 • Varis Twitter
 • Varis Linkedin
 • Varis Google