Randevu Talebi için lütfen aşağıdaki alanları eksiksiz olarak doldurunuz
Detaylı Bilgi için "0212 215 53 43" numaralı telefonu arayabilirsiniz.
Online Randevu
Prof. Dr. Kürşat Bozkurt Blog
 • İğneli Varis Tedavisi - Skleroterapi Tedavi
  İğneli Varis Tedavisi - Skleroterapi Tedavi
  07.02.2018
  28
 • Bacakta Kılcal Damar Çatlaması
  Bacakta Kılcal Damar Çatlaması
  02.02.2018
  36
 • Varis Neden Oluşur?
  Varis Neden Oluşur?
  29.01.2018
  31
 • Varis Tedavisi
  Varis Tedavisi
  11.01.2018
  11
 • Varis Tedavisi Fiyatları 2018
  Varis Tedavisi Fiyatları 2018
  08.01.2018
  31
 • Varis Tedavisi Seçenekleri
  Varis Tedavisi Seçenekleri
  02.01.2018
  21

Havalar Isındı Varislere Dikkat

01.07.2006
Haber 3
Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, Türkiye'deki 5 milyon varisliyi uyardı: Varis, sıcak sever. Güneşte fazla kalmayın. Bacaklarınıza sabah akşam soğuk su ile masaj yapın...

Dünya son 400 yılın en sıcak yazını yaşıyor ve Türkiye'de 5 milyon varis hastası var. Kadınlarda erkeklerden 4 kat daha fazla ortaya çıkan varislerin görülme sıklığı yaşla birlikte artıyor. Uzun süre ayakta durarak veya oturarak çalışmak, spor yapmamak, çok seyahat etmek, gebelik, aşırı kilo, karaciğer hastalıkları ve toplardamar tıkanıklıkları varis ihtimalini artırıyor. Bu mevsimde varis hastalarını en çok rahatsız eden faktörlerin başında ise, aşırı sıcaklar geliyor. Ofis çalışanları, öğretmenler, hemşireler, cerrahlar ve garsonlar risk altında. Peki, gece oluşan kramplar, kasıntı, şişkinlik ve ağrı belirtileriyle seyreden hastalıktan nasıl korunabileceğinizi biliyor musunuz?

Saunadan Uzak Durun
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, sıcak yaz günlerinde alınabilecek önlemleri sıraladı: "Güneşte fazla kalmayın. Sauna ve spalardan uzak durun. Uzun süre sabit oturmaktan kaçının. Sabah akşam, duşta soğuk su ile masaj yapın."

Kilonuzu kontrol altında tutmak, düzenli egzersiz yapmak, uzun süre sabit pozisyonda kalmamak, koruyucu varis çorabı kullanmak, her firsatta bacağınızı yüksekte tutmak ve çok yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmak da, varis şikayeti olanların sıkıntılarını azaltıyor.

En Popüler Yöntem Lazer
Prof. Dr. Bozkurt, hastalığın tedavisinde kullanılan diğer yöntemleri ise şöyle anlattı: "Tedavide varis çorabı, iğne ve lazer tedavileri ile cerrahi kullanılıyor. Günümüzde en popüler tedavi yöntemi, büyük varislerin içten lazer ile kapatılmasıdır. Bu girişim hemen cerrahi tedavi gerektiren hastalarda rahatlıkla kullanılabiliyor. İşlem ortalama 30 dakika-1 saat sürüyor. Hasta 1-2 saat dinlendikten sonra da yürüyerek evine gönderiliyor. Bu yöntem varis yakınması olan olguların yüzde 70'ine uygulanabiliyor."

Nasıl Oluşur?
Kanı kalbe geri taşıyan damarlar toplardamar olarak adlandırılır. Bu damarlar kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerirler. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara sebep olur. Sonuçta bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü bir görüntü ile varisler oluşur.
 • Paylaş
 • Varis Facebook
 • Varis Twitter
 • Varis Linkedin
 • Varis Google