Randevu Talebi için lütfen aşağıdaki alanları eksiksiz olarak doldurunuz
Detaylı Bilgi için "0212 215 53 43" numaralı telefonu arayabilirsiniz.
Online Randevu
Prof. Dr. Kürşat Bozkurt Blog
 • İğneli Varis Tedavisi - Skleroterapi Tedavi
  İğneli Varis Tedavisi - Skleroterapi Tedavi
  07.02.2018
  28
 • Bacakta Kılcal Damar Çatlaması
  Bacakta Kılcal Damar Çatlaması
  02.02.2018
  36
 • Varis Neden Oluşur?
  Varis Neden Oluşur?
  29.01.2018
  31
 • Varis Tedavisi
  Varis Tedavisi
  11.01.2018
  11
 • Varis Tedavisi Fiyatları 2018
  Varis Tedavisi Fiyatları 2018
  08.01.2018
  31
 • Varis Tedavisi Seçenekleri
  Varis Tedavisi Seçenekleri
  02.01.2018
  21

Ölümleri Azaltmak İçin Damar Hastalıklarına Dikkat Edilmeli!

14.03.2015
Son Dakika
Damar Hastalıklarına Dikkat EdilmeliUlusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Cengiz Köksal, ölümleri azaltmak için damar hastalıklarına dikkat edilmesi gerekliğini belirterek. Türkiye'de sadece toplardamar hastalıklarında pıhtı birikmesi nedeniyle ölenlerin sayısının yılda 40-50 bin civarında olduğunu, fark edilmesi halinde hastalıktan kurtulunabilcceğini söyledi. Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneğince "Damar Hastalıkları ve Derin Ven Trombozu Farkındalık Ayı" kapsamında CVK Park Bosphorus Otel'de basın toplantısı düzenlendi. Dünyada ölüm nedenlerinin ilk sırasında kalp-damar hastalıklarının geldiği belirtilen toplantıda, kalp krizi ve benzeri olaylar ile inmelerin toplum tarafından iyi bilinen kalp-daıııar hastalıklan olduğu, toplardamar tıkanıklığı (Derin Ven Trombozu-DVT) konusunda Türkiye'de yeterli bilgi ve farkındalığın mevcut olmadığı vurgulandı.

Toplantıda konuşan Köksal, damar hastalıklarının atardamar hastalıkları ve toplardamar hastalıkları olarak ikiye ayrıldığını söyledi. Toplardamar hastalıklarında pıhtılaşmanın Avrupa'da 700 bin vakada görüldüğünü kaydeden Köksal, damarın akciğere pıhtı atarak kişinin ölümüne sebep olabildiğini aktardı. Köksal, akciğere pıhtı atma olduğunu ifade etti. Atardamar hastalıklarından farklı olarak toplardamar hastalıklannın ani ölümlere neden olabildiğini belirten Köksal, şöyle devam etti: "Eğer pıhtılaşmanın önüne geçebilirsek Türkiye'de 40-50 bin ölümün önüne geçmiş olacağız. Risk grubundaki hastaların kendini bilmesi ve basit önlemlerle bu işin önüne geçmesi çok önemli. 70 yaşın üzerinde insanlar, uzun süre seyahat edeni uzun süre ayakta hareketsiz çalışmak zorunda kalan genç grup, hamileler, sigara içenler, aşırı kilolular, kanser hastaları, sıvı tüketimi kısıtlananlar, doğum kontrol veya hormon tedavisi gören bayanlar ve az su tüketen insanlar bu hastalık için risk altındalar. Risk grubundakiler aslında bu hastalığın önüne geçebilirler. Mesela bir plazada çalışan veya uzun süre uçak yolculuğu yapanlar mutlaka gün içinde hareketlenmeli, hareketlenemiyorsa otururken ayak kaslarını çalıştırması gerekiyor. Seyahat sırasında bol su tüketmeniz gerekiyor. Hamileyseniz evet siz derin ven trombozu, ani ölüm riski taşıyorsunuz. Mutlaka basınçlı varis çorabı giymeniz gerekiyor. Mesela bir şey oldu. hastanede iki gün yatacaksınız, ayaklarınızı kalp seviyesinin üzerinde tutmanız gerekiyor. Özellikle çalışanların, ayaklannın altına bir puf gibi destek alması gerekiyor."

Köksal, sadece toplardamar hastalıklarında pıhtı birikmesi yani derin ven trombozu nedeniyle ölenlerin sayısının Türkiye'de şu anda ortalama 40-50 bin civarında olduğunu belirterek. "Hastalığın olduğunu fark edemezsek belirtiler öncelikle ayakta şişme, kızanklık ve lokal ısı artışı. Aynca tek taraflı olması daha ayırt edici. Mutlaka alarme olup doktora başvurmalısınız. Çünkü fark ettiğiniz zaman o 40-50 bin kişinin grubundan kurtulabilirsiniz" diye konuştu.
 • Paylaş
 • Varis Facebook
 • Varis Twitter
 • Varis Linkedin
 • Varis Google