Randevu Talebi için lütfen aşağıdaki alanları eksiksiz olarak doldurunuz
Detaylı Bilgi için "0212 215 53 43" numaralı telefonu arayabilirsiniz.
Online Randevu
Prof. Dr. Kürşat Bozkurt Blog
 • SGK Varis Tedavisini Karşılıyor Mu?
  SGK Varis Tedavisini Karşılıyor Mu?
  15.10.2017
  27
 • Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi
  Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi
  11.09.2017
  30
 • Endovenöz Lazer Ablasyon ile Varis Tedavisi Öncesi - Sonrası
  Endovenöz Lazer Ablasyon ile Varis Tedavisi Öncesi - Sonrası
  07.09.2017
  43
 • Bacaklardaki Kılcal Damarlar Nasıl Geçer?
  Bacaklardaki Kılcal Damarlar Nasıl Geçer?
  23.08.2017
  54
 • Birinci Derece Varis
  Birinci Derece Varis
  22.08.2017
  67
 • Ameliyatsız Varis Tedavi Yönteminin Avantajları Nelerdir?
  Ameliyatsız Varis Tedavi Yönteminin Avantajları Nelerdir?
  15.05.2017
  20

Oturarak Çalışanlar Varise Dikkat

11.05.2006
Takvim
Varis eskiden öğretmen, hemşire ve cerrahlara özgüydü. Şimdi sekreterlerde, yöneticilerde, bankacılarda ve bilgi işlemcilerde görülüyor.

Ara Sıra Kalkıp Dolaşın
Günün büyük kısmını oturarak geçiriyor, kah kendi masanızda, kah toplantı odasında saatlerce hareketsiz kalıyorsanız, dikkat: Türkiye'deki 5 milyon varisliden biri olabilirsiniz... İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Kürşat Bozkurt, masa başında çalışanları uyarıyor ve gün içinde ara ara kalkıp dolaşmakla ve masa altına ayaklarınızı biraz hareket ettirmekle bile riskinizi azaltabileceğinizi söylüyor.

3 Bin Kişi Araştırıldı 
Eskiden beri varisin uzun süre ayakta çalışan öğretmen, hemşire ve hekimlerde görüldüğü bilinirdi. Ancak Fransa'da 2 bin kişi ve Almanya'da yaklaşık bin kişi üzerinde yapılan 2 ayrı çalışmada, uzun süre oturarak çalışan kişilerde varisin çok sık olduğu kanıtlandı. Çalışma saatlerinin yüzde 75'ten fazlasını veya günde 8 saatten uzun süreyi oturarak geçiren bireylerde varis olasılığı çok artıyor.

Basınç Damarı Etkiliyor
Oturarak Çalışanlar Varise DikkatProf. Dr. Bozkurt sekreterleri, bankacıları ve bilgisayar başında uzun süre çalışanları uyararak şu bilgileri veriyor: "Normal koşullarda toplardamar içindeki basınç 15 milimetre civa altındadır. Ayakta uzun süre duran bireylerde 80 milimetre civa üzerine çıkar ve yüksek basınç damarlara zarar vererek varis oluşumuna yol açar. Uzun süre oturan kişilerde bu basınç 50 milimetre civa üzerine çıkar. Bu yüksek basınç saatlerce damarı etkilediğinden varis gelişme olasılığı çok artar. "

Ağrı, Şişme, Bozuk Görüntü
"Bu hastalar bize genellikle bacaklarda ağrı, şişme ve görüntü bozukluğu şikayeti başvuruyor. Sabah yataktan kalktıklarında bile yorgun olduklarını tanımlarlar. Bu yakınmalar hep varis ile ilgilidir. Ancak daha sık egzersiz yapmak varis yakınmalarının azaltılmasında büyük farklılık yaratabilir. Hatta yapacağınız yaşam tarzı değişiklikleri, varislerin ilk etapta oluşmasını dahi engelleyebilir."

Kaynak: Takvim Gazetesi
 • Paylaş
 • Varis Facebook
 • Varis Twitter
 • Varis Linkedin
 • Varis Google