Randevu Talebi için lütfen aşağıdaki alanları eksiksiz olarak doldurunuz
Detaylı Bilgi için "0212 215 53 43" numaralı telefonu arayabilirsiniz.
Online Randevu
Prof. Dr. Kürşat Bozkurt Blog
 • İğneli Varis Tedavisi - Skleroterapi Tedavi
  İğneli Varis Tedavisi - Skleroterapi Tedavi
  07.02.2018
  28
 • Bacakta Kılcal Damar Çatlaması
  Bacakta Kılcal Damar Çatlaması
  02.02.2018
  36
 • Varis Neden Oluşur?
  Varis Neden Oluşur?
  29.01.2018
  31
 • Varis Tedavisi
  Varis Tedavisi
  11.01.2018
  11
 • Varis Tedavisi Fiyatları 2018
  Varis Tedavisi Fiyatları 2018
  08.01.2018
  31
 • Varis Tedavisi Seçenekleri
  Varis Tedavisi Seçenekleri
  02.01.2018
  21

Sigara Parmaklara da Veda Ettiriyor

12.06.2006
ntv.com.tr
Sigara Parmaklara da Veda Ettiriyor - Varis.Net

Sigara içmek yalniz akciğer ya da gırtlak kanserine yol açmıyor. Uzmanlar erkeklerde sigaraya bağlı olarak damar tıkanıklığına yol açan Buerger hastalığının Türkiye’de hizla arttığına dikkat çekiyor.

Türkiye’de sigaraya bağlı olarak damar tıkanıklığı sorunu yaşayan 150 bin buerger hastası bulunuyor. Araştırmalara göre her yıl bu sayıya 10 bin yeni hasta ekleniyor. Araştırmalar hastalığın Türkiye’nin de içinde olduğu İpek Yolu ülkelerinde hızla arttığını gösteriyor. Uzmanlar İpek Yolu üzerindeki ülkelerde henüz tam tarif edilememiş bir genetik yatkınlık olduğuna işaret ediyor.

Baldırda Ağrı, Baş Parmakta Yarayla Ortaya Çıkıyor

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, “Bu hastalık çok önemli. Genellikle genç erkekleri görülüyor. Tek başına sigara içme nedeniyle damarlarında iltihap gelişiyor ve büyük oranda bacak parmak kesilmelerine yol açıyor. Hastalık yürürken baldırda ağrı ve baş parmakta yarayla gelişiyor” diyor.

Buerger Hastalığının Tedavisi

Buerger hastalığının tedavisinde by-pass yapılamıyor. Eskiden beri belden yapılan ameliyatla damarların genişlemesi sağlanıyordu. Ancak, Prof. Dr. Kürşat Bozkurt ve 12 kalp damar cerrahisi merkezinde yapılan bir araştırma hastalığın artık ilaçla tedavisinin de mümkün olduğunu gösterdi. Araştırmaya göre ameliyatla tedavide başarı oranı yüzde 52 olan buerger hastalığının ilaçla tedavisinde bu oran yüzde 80’e çıkıyor. Ancak tedavinin başarılı olması için sigaranın bırakılması şart. Aksi halde hastalık kol, bacak ya da parmakların kesilmesine neden oluyor.

Prof. Dr. Kürşat Bozkurt ilaç tedavisiyle ilgili şu bilgiyi veriyor: "12 merkezde 750 hasta üzerinde bir araştırma yaptık. Yarısına ameliyat yaptık. Yarısına da ilaç uyguladık. Sonuçlara göre ilaç tedavisi çok daha başarılı. Kullandığımız ilaç prostaglandın adı verilen bir ilaç grubu. Bu ilacın özelliği damarları genişletmesi. Çok etkili ama, ağızdan verilemiyor hastaneye yatması gerekiyor hastanın ya da hastaya tedavi evde uygulanıyor. Tedavi ortalama 28 gün sürüyor."

Sigara İçme Oranı Hızla Artıyor

Prof. Dr. Kürşat Bozkurt Türkiye’de 17 milyon insanın sigara içtiğine dikkat çekerek, şunları söylüyor: "Türkiye’de 17 milyon insan sigara içiyor. WHO 15 yaş nüfus için kabul edilebilir sigara içme oranının yüzde 15 olduğunu söylüyor. Ancak son araştırmalar bazı yörelerde bu oranın yüzde 70’i geçtiğini gösteriyor. Bu yüzden Türkiye’de Buerger hastalığı artıyor. Damar hastalıkları arasındaki yüzdelere baktığımızda ABD’de yüzde 1 olan rakam Türkiye’de yüzde 10’a çıktı. Türkiye’de 1991-2001 yılları arasında nüfus artışı yüzde 18.3 iken, aynı dönemde sigara tüketimi yüzde 36.2’ye çıktı. Sigarayı bırakan ülkelerde hastalık azalırken bizim gibi ülkelerde hızla artıyor. Sigaraya karşı ciddi mücadele yapılması gerekiyor."
 • Paylaş
 • Varis Facebook
 • Varis Twitter
 • Varis Linkedin
 • Varis Google