Randevu Talebi için lütfen aşağıdaki alanları eksiksiz olarak doldurunuz
Detaylı Bilgi için "0212 215 53 43" numaralı telefonu arayabilirsiniz.
Online Randevu
Prof. Dr. Kürşat Bozkurt Blog
 • SGK Varis Tedavisini Karşılıyor Mu?
  SGK Varis Tedavisini Karşılıyor Mu?
  15.10.2017
  27
 • Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi
  Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi
  11.09.2017
  30
 • Endovenöz Lazer Ablasyon ile Varis Tedavisi Öncesi - Sonrası
  Endovenöz Lazer Ablasyon ile Varis Tedavisi Öncesi - Sonrası
  07.09.2017
  43
 • Bacaklardaki Kılcal Damarlar Nasıl Geçer?
  Bacaklardaki Kılcal Damarlar Nasıl Geçer?
  23.08.2017
  54
 • Birinci Derece Varis
  Birinci Derece Varis
  22.08.2017
  67
 • Ameliyatsız Varis Tedavi Yönteminin Avantajları Nelerdir?
  Ameliyatsız Varis Tedavi Yönteminin Avantajları Nelerdir?
  15.05.2017
  20

Toplardamar Tıkanıklığı Öldürebiliyor

12.03.2015
Bizim Gazete
Uzun uçak seyahatleri, hareketsizlik, şişmanlık, hamilelik ve sigara içmeye bağlı olarak ortaya çıkabilen toplardamar tıkanıklığı ölüme neden olabilen ciddi sağlık sorunlarının başında yer alıyor.

Kalp krizi ve inme iyi bilinirken toplardamar tıkanıklığı iyi bilinmediği için erken tanı ve tedavi açısından da sorunlar yaşanıyor. Eğer ilk 6 saat içinde hastaneye başvurulursa toplardamar tıkanıklığına bağlı akciğere pıhtı atması sorunu tedavi edilebiliyor. Hamilelerin bilinen ölüm nedenleri içinde de toplardamar tıkanıklığı üçüncü sırada yer alıyor. Uzmanlara göre 4 saatten uzun süren hareketsizlik sürecinden sonra toplardamar tıkanıklığı riski artıyor. Tedavi ilaçla ya da telle akciğere girilerek pıhtının eritilmesiyle gerçekleştiriliyor.

Toplardamar Tıkanıklığı ÖldürebiliyorUlusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Kürşat Bozkurt ve Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi'nden Doç. Dr. Cengiz Köksal, derin toplardamar tıkanıklığının akciğere pıhtı açmasına zemin oluşturarak ölüme neden olduğuna dikkat çektiler. Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, "Araştırmalara göre Türkiye'nin damar sağlığı Amerika kadar kötü. Türkiye'de damar sertliği çok yaygın. 70 yaşın üzerindeki 4 bireyden birinde damar sertliği var. Erişkin nüfusun binde birinde her yıl damar tıkanıklığı görülüyor. Toplar damar tıkanıklığının yarattıği iki önemli sorun var. Akciğere pıhtı atıyor. İkincisi ise damar kapaklarının bozulmasına neden oluyor. Ayak bileğinde şişlikle gelişiyor" dedi. Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan Doç. Dr. Cengiz Köksal ise toplardamar tıkanıklığı açısından hamilelerin, şişmanların, varisi olanların, yaşlıların, uçakla uzun süre yolculuk yapanların risk altında olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Uzun süre hareketsiz kalacağınız durumda mutlaka basınçlı varis çorabı giyin. Biz cerrahlar ameliyata girdiğimizde varis çorabımızı da giyiyoruz. Bol su tüketin, alkolden kaçının. Yatarken ayaklarınız kalp seviyenizden yüksekte olsun. Bacakta ısı artışı ve şişme olması, nefes darlığı, yan ağrısı, kanlı balgam akciğere pıhtı atmasının belirtileri. Hemen acil servise başvurulmalı."

Akciğere pıhtı attığında çok etkili ilaçlarla tedavinin yapıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, şunları söyledi: "İlaçla tedavi ediyoruz. Çok ileri bir durum varsa akciğere telle girerek pıhtıyı eritiyoruz. SGK'da bunları ödüyor. Hasta ilk 6 saatte başvurursa tedavi başarıyla yapılıyor. Toplardamar tıkanıklığı olan hasta hep risk altındadır. Çok ucuz ilaçlarla kanı sulandırarak hastayı uzun süre tedavi etmemiz gerekebiliyor. Ayrıca 4 saati aşan yolculuklarda uçakta kalkın ve dolaşın. Oturduğunuz yerde de ayak bileklerinizi 360 derece çevirin. Ayak bileğinizi hareket ettirin. Yolculuklardan önce asetilsalisilik içeren ilaçları da doktorlarınıza danışarak alabilirsiniz."
 • Paylaş
 • Varis Facebook
 • Varis Twitter
 • Varis Linkedin
 • Varis Google