Randevu Talebi için lütfen aşağıdaki alanları eksiksiz olarak doldurunuz
Detaylı Bilgi için "0212 215 53 43" numaralı telefonu arayabilirsiniz.
Online Randevu
Prof. Dr. Kürşat Bozkurt Blog
 • İğneli Varis Tedavisi - Skleroterapi Tedavi
  İğneli Varis Tedavisi - Skleroterapi Tedavi
  07.02.2018
  28
 • Bacakta Kılcal Damar Çatlaması
  Bacakta Kılcal Damar Çatlaması
  02.02.2018
  36
 • Varis Neden Oluşur?
  Varis Neden Oluşur?
  29.01.2018
  31
 • Varis Tedavisi
  Varis Tedavisi
  11.01.2018
  11
 • Varis Tedavisi Fiyatları 2018
  Varis Tedavisi Fiyatları 2018
  08.01.2018
  31
 • Varis Tedavisi Seçenekleri
  Varis Tedavisi Seçenekleri
  02.01.2018
  21

Yüzde 10 ’umuzda Damar Sertliği Var

10.03.2015
Aydınlık Gazetesi
KALP krizi ve benzeri olaylar ile inmeler toplum tarafından iyi bilinen kalp damar hastalıkları olmasına rağmen toplardamar tıkanıklığı (Derin Ven Trombozu-DVT) konusunda çoğumuzun bir fikri yok. Derin Ven Trombozu ve en önemli komplikasyonu olan akciğerlere pıhtı gitmesi sebebiyle ABD’de her yıl 200 bin ölüm meydana geliyor. Damar tıkanıklığı dünyada ve Türkiye’de ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada geliyor.

AKCİĞERE PIHTI ATABİLİRUlusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği tarafından “Damar Hastalıkları ve Derin Ven Trombozu Farkındalık Ayı” kapsamında düzenlenen basın toplantısında, derneğin başkan yardımcısı Doç. Dr. Cengiz Köksal ve Prof. Dr. Kürşat Bozkurt hastalık hakkında bilgi verdi.

YAŞ İLERLEDİKÇE SIKLAŞIYORDaha çok bacakta pıhtı nedeniyle oluşan ve ölüme kadar varan vahim sonuçlara yol açan derin ven trombozu ve diğer damar hastalıklarının önemsenmesi gerektiğini söyleyen Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Üyesi Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, “Uzun uçak seyahatleri, hastanede uzun yatış, uzun süre oturma ve felçli hastalarda sık karşılaşılan derin ven trombozun yıllık görülme sıklığı binde 15’tir. Damar hastalığına yaş ilerledikçe daha sık rastlanır, erkeklerde kadınlara göre biraz daha fazla görülmektedir” dedi.

Halkın “damar sertliği” olarak bildiği atardamar tıkanıklığı sorununun Türkiye’de çok yaygın olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kürşat Bozkurt şu bilgileri paylaştı: “Türkiye’nin bütün illerini kapsayan bir araştırma yaptık. Buna göre Türkiye’de 70 yaşın üzerindeki her 4 kişiden birinde, 55 yaşın üzerinde sigara içenlerin yüzde 20’sinde damar sertliği var. ABD, dünyada damar sertliği hastalığı yaşanan ülkelerin başında geliyor. Türkiye’de de durum ABD kadar kötü. Türkiye’de atardamar hastalıklarının sayısı pek çok Avrupa ülkesinden fazla. Türkiye’de erişkin nüfusun binde birinde damar tıkanıklığı sorunu olduğu ortaya çıktı. Çocuklarda 100 binde bir, orta yaşlılarda binde bir, yaşlılarda 100’de bir oranında toplardamar tıkanıklığı ortaya çıkıyor. Toplardamar tıkanıklığı nedeniyle iki önemli sorun oluşuyor. Bunlardan biri damarın akciğere pıhtı atması, diğeri ise toplardamar tıkanıklığı nedeniyle kapakların bozulması. Olay akciğere pıhtı atmaya başladığında yüksek oranda ölümler ortaya çıkıyor. Türkiye’de toplardamar tıkanıklıkları da çok yaygın. Türkiye’de erişkin nüfus 30 milyon civarında. Türkiye’de 8 milyon civarında damar hastası olduğunu öngörüyoruz. Yani Türk halkının yüzde 10’unda değişik düzeylerde damar sertliği var. Yılda 60 bin civarında kalp ameliyatı yapılıyor. Bunun 3-4 katı stent operasyonu gerçekleştiriliyor. En az 500 bin hastada her yıl bir damar tıkanıklığı problemi çıkıyor. Kalp-damar hastalıklarına karşı sigara içilmemelli, hayvansal yağlardan uzak durulmalı, şeker kontrol altına alınmalı ve hareketli olunmalı.”

TÜRKİYE 'DE YILDA 50 BİN KİŞİ PIHTILAŞMA NEDENİYLE ÖLÜYORUlusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Cengiz Köksal, ölümleri azaltmak için damar hastalıklarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Cengiz Köksal, “Türkiye’de sadece toplardamar hastalıklarında pıhtı birikmesi nedeniyle ölenlerin sayısı yılda 40-50 bin civarında. 70 yaşın üzerinde insanlar, uzun süre seyahat eden, uzun süre ayakta hareketsiz çalışmak zorunda kalan genç grup, hamileler, sigara içenler, aşırı kilolular, kanser hastaları, sıvı tüketimi kısıtlananlar, sigara içenler, doğum kontrol veya hormon tedavisi gören kadınlar ve az su tüketen insanlar bu hastalık için risk altındalar. Risk grubundakiler aslında bu hastalığın önüne geçebilirler. Mesela bir plazada çalışan veya uzun süre uçak yolculuğu yapanlar mutlaka gün içinde hareketlenmeli, hareketlenemiyorsa otururken ayak kaslarını çalıştırması gerekiyor. Seyahat sırasında bol su tüketmeniz gerekiyor. Hamileyseniz siz derin ven trombozu, ani ölüm riski taşıyorsunuz. Mutlaka basınçlı varis çorabı giymeniz gerekiyor. Mesela bir şey oldu, hastanede iki gün yatacaksınız, ayaklarınızı kalp seviyesinin üzerinde tutmanız gerekiyor. Özellikle çalışanların, ayaklarının altına bir puf gibi destek alması gerekiyor.”

 • Paylaş
 • Varis Facebook
 • Varis Twitter
 • Varis Linkedin
 • Varis Google