Randevu Talebi için lütfen aşağıdaki alanları eksiksiz olarak doldurunuz
Detaylı Bilgi için "0212 215 53 43" numaralı telefonu arayabilirsiniz.
Online Randevu

Varis Tedavisinde Yeni Bir Yöntem Olan Zamk İle Lazer Karşılaştırılması

Beğen
08.02.2016

Prof. Dr. A. Kürşat Bozkurt
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul


Op. Dr. M. Fatih Yılmaz
Kayseri Araştırma ve Eğitim Hastanesi, Kayseri


Varis tedavisinde 2000 yılından önce açık cerrahi yöntemler tek seçenek idi. Önce lazer, ardından radyo frekans yöntemleri bu konuda ezberleri bozdu ve tüm dünyada damar içine ince teller ile girilerek yapılan varis tedavisi standart tedavi yöntemi haline geldi. İşlem sonrasında 5 yıllık takiplerde hastaların %85-90 oranında hiçbir sorun olmadan, yeni varis gelişmeden hayatlarını sürdürdükleri belirlendi. Tarafımızdan da 2005 yılından bu yana önce lazer (2005-2008), ardından radyo frekans (2008-2016) yöntemleri yaklaşık 4000 hastada büyük başarı ile kullanılmıştır.


Ancak lazer ve radyo frekans tekniklerinde ısı kullanılmaktadır. Bu nedenle işlem sırasında damar etrafındaki dokuları korumak için sıvı enjeksiyonu yapılır ve bu hastalar için bir ağrı nedenidir. Ayrıca bazı hastalarda tedavi edilen damar boyunca hissizlik devam edebilir. Bu nedenle tıp camiasında hastalar için daha konforlu, daha kolay uygulanabilir yöntemler araştırılmaktadır. Bunlardan en popüler olanı ise bir zamk olan siyanoakrilat kullanımıdır. Zamk yirmi yıldır insanlarda bazı doğumsal sorunlar, mide kanamaları, cilt kesiklerinin tedavilerinde kullanılmıştır. Bugüne kadar herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.


Bu çalışmada, 310 varis hastası lazer veya zamk ile tedavi edildi. Damar çapının 15 mm üzerinde olan hastalar çalışma dışında tutuldu. Gerek lazer, gerek zamk hastalarında genel anestezi kullanılmadı. İşlem sırasında hastalara maksimum 2 mm uzunlukta kesi ile işlem yapıldı. Ortalama işlem süresi zamk için 15 dakika, lazer için 33.2 dakika idi. Hastaların tümü işlem sonrasında hemen yürümeye başladı. Ancak zamk hastalarında ağrı ve morarma istatiksel olarak daha az idi. Zamk hastalarında işlem sonrasında varis çorabı kullanılmadı. Hastalar 1 yıl süre ile tedavi başarısı, hastaların hayat kalitesinde iyileşme gibi faktörler göz önüne alınarak izlendi. Zamk hastalarında uzun dönemde göreceli olarak daha iyi sonuçlar elde edildi (lazer %92,2, zamk %95,8). Hastaların işlem sonrasında yaşam kaliteleri her iki yöntemde de belirgin olarak düzeldi. İstatiksel olarak farklı olmasa da zamk grubunda hayat kalitesi daha üstün bulundu. Zamk kullanılan hiçbir hastada işlem alanında aşırı hassasiyet gibi sorunlar oluşmadı.


Sonuç:Zamk ile varis tedavisi gerekli onaylar sonrasında Aralık 2013 tarihinde ülkemizde kullanıma girmiştir. Bu çalışma lazer ile zamk arasındaki farkları araştırmak için düzenlenmiştir. Zamk uygulanan hastalarda 12 ayda herhangi bir yan etki gözlenmemiştir. Tümünde işlem çok kolay olmuş, hastalar hemen günlük hayatlarına dönmüşlerdir. Varis çorabı kullanılmamıştır. Bir yıla kadar süren takiplerde hastalarda %96 oranında tedavi başarısı elde edilmiştir. Zamk tedavisi erken dönemde ağrı, morarma, hasta konforu gibi faktörler açısından lazerden üstün bulunmuştur ve fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Varisli damarın uzun dönemde yok edilmesi açısından ise zamk lazerden göreceli olarak daha üstün bulunmuş, ancak fark istatiksel olarak anlamlı düzeye ulaşmamıştır. Bu bulgular zamk ile varis tedavisinin etkinliğini ve güvenliliğini göstermiştir.


Varis Neden Oluşur?Varis Belirtileri Nelerdir?Varis Dereceleri Nelerdir?
Geri
  • Paylaş
  • Varis Facebook
  • Varis Twitter
  • Varis Linkedin
  • Varis Google
Blog Ara
Etiketler
varis varis tedavi varis tedavisi varis hastalığı iğneli varis tedavisi skleroterapi tedavi kürşat bozkurt skleroterapi tedavisi köpüklü varis tedavisi varis varis tedavi varis tedavisi varis hastalığı kılcal damar çatlaması bacaktaki kılcal damarlar lazerle varis tedavisi kürşat bozkurt varis varis neden oluşur varis tedavisi varis tedavi varis hastası varis hastalığı lazerle varis tedavisi kürşat bozkurt varis varis tedavisi varis tedavi varis tedavi yöntemleri varis hastalığı varis neden oluşur lazerle varis tedavisi kürşat bozkurt varis tedavisi fiyatları 2018 varis tedavisi fiyatları varis tedavisi varis tedavi varis hastalığı varis muayene fiyatları varis ameliyatı fiyatları varis tedavisinde sgk kürşat bozkurt varis varis tedavisi varis tedavi varis tedavi seçenekleri köpüklü varis tedavisi skleroterapi tedavisi iğne tedavisi lazerle varis tedavisi kürşat bozkurt sgk varis tedavisini karşılıyor mu varis ameliyatı sgk sgk ile varis muayene varis tedavisinde sgk varis özel sigorta varis varis tedavi varis tedavisi varis dereceleri varis tedavi yöntemleri kürşat bozkurt kılcal damar çatlaması kılcal damar çatlağı tedavisi varis varis tedavisi varis tedavi varis tedavi öncesi varis tedavi sonrası varis hastalığı kürşat bozkurt endovenöz lazer ablasyon varis varis tedavisi varis hastalığı kılcal varis tedavisi kürşat bozkurt ameliyatsız varis